Kreditní a debetní karta

Kreditní a debetní karta patří z pohledu historie mezi nejstarší typy plastových karet. Kreditní karta a debetní karta jsou dva různé typy platebních karet, které se zásadně liší v tom, jakým způsobem nakládají s financemi držitele karty.

Debetní karta

  • Je přímým propojením s bankovním účtem, ke kterému byla karta bankou vydána. Držiteli umožňuje bezhotovostně platit za zboží a služby penězi, které má na svém účtu.
  • Pokud uživatel nemá na svém účtu dostatek peněz, transakce je s největší pravděpodobností zamítnuta.
  • Vhodná pro výběr hotovosti z bankomatu pro své minimální poplatky, zvlášt pokud jde o bankomat stejné banky, která kartu vydala.
  • Debetní karta zpravidla neposkytuje žádné výhody jako například bonusové body nebo cashback.

Kreditní karta

  • Držitel kreditní karty obdrží od vydavatele karty kreditní (úvěrový) limit, což je maximální částka, kterou může uživatel utratit na dluh.
  • Pokud držitel karty čerpá peníze z úvěrového limitu, vydavatel mu za tuto částku účtuje úroky a za pozdní platby většinou vysoké poplatky (penále).
  • Nevhodná pro výběr hotovosti z bankomatu kvůli vysokým poplatkům.
  • Kreditní karta poskytuje jeho držiteli často různé výhody jako např. bezúročný úvěrový limit po určitou omezenou dobu, bonusové body, cashback, pojištění a jiné.

Základní rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je tedy ten, že debetní karta čerpá existující finance z účtu jeho majitele, zatímco kreditní karta poskytuje uživateli kreditní limit, umožňuje mu nakupovat na dluh a splácet později.

S kreditní kartou raději nevybírejte z bankomatu

S kreditní kartou si dejte především pozor na výběr peněz z bankomatu. Ano, dá se pro tento účel použít stejně jako karta debetní, ovšem připravte se na dosti vysoký poplatek i při výběru nízké částky. Většinou činí kolem 100 Kč i více, což opravdu není málo. Navíc, jakmile si takto peníze v hotovosti vyberete, půjčujete si je od banky, tedy začíná běžet úrok a lhůta do řádné splátky.

Kouzlo reklamních kartiček

Asi už jste také nějakou dostali, možná jich máte podobně jako spousta dalších, méně pořádných jedinců po celém světě, plnou tašku či peněženku. Ano, mluví se zde o reklamních kartičkách.

Čtěte více »