Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

ROZDÍL MEZI PLATEBNÍ A DEBETNÍ KARTOU

Porovnání

Bankovní a platební karty jsou z pohledu historie nejstarší formou plastových kartiček, kterých je dnes již velké množství druhů a využívá je stále větší počet klientů. Existují dva základní typy takových kartiček, a to debetní a platební. V tomto článku si uvedeme, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Pokud se chcete trochu více zorientovat, nebo se chystáte na pořízení své první karty, následující informace pro vás budou přínosné.

Debetní karta

Debetní karta je na první pohled zcela totožná s kartou kreditní, ale rozdíl se zde přece jen najde. Nespočívá ani v kódech, které jsou stejné, ani v podpisovém proužku, ale v tom, jakým kapitálem na nich disponujete. Debetní kartu vám vydá vaše banka, u které máte účet a utrácíte na ní jen své vlastní peníze.

Kreditní karta

U kreditní karty utrácíte naopak peníze banky, v podstatě si je půjčujete a i proto bývají jejich součástí také vyšší úroky, než je tomu u karty debetní. Debetní karty bývají často také zcela bezúročné a podléhají jen určitým poplatkům, někdy ani těm ne. S kreditní kartou máte ovšem možnost přesáhnout limit stejně jako s vaší kartou debetní, můžete s ní také nakupovat v různých obchodech, které na to mají správné terminály.

S kreditní kartou raději nevybírejte z bankomatu

Pozor si dejte především na výběr peněz z bankomatu s kreditní kartou. Ano, dá se pro tento účel použít stejně jako karta debetní, ovšem připravte se na dosti vysoký poplatek i při výběru nízké částky. Většinou činí kolem 100 korun, což opravdu není málo. Navíc jakmile si takto peníze vyberete, znovu si je spíše půjčujete u banky, tedy začíná běžet úrok.

Současné nejrozšířenější typy kreditních a debetních karet jsou od těchto poskytovatelů a výrobců:

  • Master Card
  • Visa
  • Diners Club

Identifikace

K identifikaci se u plastových kreditních karet používají dva hlavní prvky. Je to čip nebo magnetická páska (proužek). V případě takzvaných hybridních karet jsou využity obě možnosti. Variabilita současných „kreditek“ je obrovská, nejen co se týká používání, ale i po stránce designové.

Naši klienti, pro které jsme již tiskli plastové karty
Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference Plastové karty - reference