I když je platební karta velmi užitečná a mezi lidmi oblíbená, je potřeba si přiznat, že existují i určité nevýhody, které by její držitelé měli mít na paměti.

HLAVNÍ NEVÝHODY PLATEBNÍ KARTY:
- Riziko zneužití – Platební karta představuje riziko zneužití. Pokud karta upadne do rukou zlodějů, může být použita k nákupu zboží nebo služeb bez vědomí majitele. Je tedy důležité mít kartu pečlivě schovanou a při ztrátě nebo krádeži ihned informovat svou banku, která kartu vydala.

- Poplatky – V návaznosti na své bankovní tarify mohou být některé platební karty spojeny s poplatky za vydání a užívání karty, různými úrokovými sazbami nebo výběry hotovosti z bankomatů ať už u nás nebo v cizině. Jinými slovy řečeno – platíte za to, že můžete platit kartou.

- Omezení akceptace – Některé podniky mohou odmítnout přijetí určitého typu karty nebo platební kartu jako takovou. Může to být problematické, pokud je držitel karty v situaci, kdy musí zaplatit za již poskytnutou službu, ale daný obchod nepřijímá jeho kartu nebo přijímá pouze hotovost.

- Riziko zadlužení – Používání karty může vést ke snadnému a rychlému zadlužení. Mnoho lidí totiž používá karty, aniž by si uvědomovali, jak rychle se mohou jejich dluhy začít kumulovat. Pokud totiž držitel karty utratí více peněz, než má k dispozici, např. když využívá kreditní kartu nebo povolený debet u své banky, může se dostat do finančních problémů či zadlužení většího, než si může dovolit.
Je určitě důležité mít na paměti, že platební karty nejsou ve svém principu dokonalé a jejich používání má své limity a svá rizika. Tedy obezřetnost je zde určitě na místě a používání platební karty by mělo jít ruku v ruce s určitou dávkou rozvahy a vlastní odpovědnosti.
RIZIKO ZNEUŽITÍ NENÍ ZROVNA MALÉ
Kromě toho, že existuje zřejmě větší množství výhod než nevýhod, spojených s používáním platební karty, je určitě min. potřeba vzít v úvahu také některá rizika související s jejím zneužitím. Pojďme se podívat na ta nejdůležitější:
- Ztráta karty – Pokud ztratíte svou platební kartu, může ji kdokoli najít a použít ji k nákupu zboží a služeb na vrub vašeho bankovního účtu. Toto zneužití karty není možné pouze tehdy, pokud bude karta nastavena tak, aby při jakémkoliv nákupu vyžadovala PIN kód (tzn. i při nákupu pod bankou přednastavený limit 500 Kč).

- Krádež identity – Jestliže se někdo cizí dostane k vašim osobním údajům, jako je číslo karty, jméno a adresa a potom především k trojmístnému číselnému kódu (CVC/CVV kód), který je umístěn na zadní straně vaší platební karty a který slouží k autorizaci online plateb, může dotyčná osoba tyto údaje použít k vytvoření falešné identity a ke kompletnímu zneužití vaší platební karty při platbách na internetu.

- Skimming – Jedná se o poměrně sofistikovanou techniku, kdy zloděj použije speciální zařízení k čtení údajů z vaší platební karty, aniž by ji fyzicky zcizil. Tyto údaje může použít k vytvoření klonu (kopie) vaší karty.

- Phishing – Je technika, kdy se podvodníci snaží získat vaše citlivé informace, jako je číslo karty, heslo nebo PIN, pomocí e-mailů, SMS zpráv a dalších komunikačních kanálů. Tyto informace pak mohou opět vést ke zneužití vaší platební karty.

- Malware – Je škodlivý software, který se taktéž snaží získat vaše citlivé informace, jako jsou čísla karet, hesla a PINy. Do vašeho PC či jiného zařízení se může dostat např. při instalaci jiného programu, stahovaného z nedůvěryhodných nebo nelegálních webových stránek, z falešných e-mailů, telefonních hovorů apod.

- Falešné účty – Podvodníci vytvářejí na internetových obchodech falešné účty a neváhají použít vaše osobní údaje k nákupu zboží či služeb. Tyto nákupy budou připisovány vaší osobě a nejsou snadno odhalitelné.

Abyste minimalizovali riziko zneužití své platební karty, je nutné nejen pravidelně kontrolovat výpisy z vašeho bankovního účtu, ale také chránit si své osobní údaje a používat důvěryhodné internetové stránky a aplikace. Kromě toho, pokud zjistíte nějakou neobvyklou aktivitu na vašem účtu, je nanejvýš důležité okamžitě kontaktovat svou banku nebo vydavatele vaší platební karty.